Postulski Kazimierz, Komentarz do niektórych przepisów ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy, w zakresie zmian wprowadzonych ustawą z dnia 6 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.16.437).

Komentarze
Opublikowano: LEX/el. 2016
Stan prawny: 13 czerwca 2016 r.
Autor komentarza:

Komentarz do niektórych przepisów ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy, w zakresie zmian wprowadzonych ustawą z dnia 6 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.16.437).

Autor fragmentu:
Art. 18(a)art(18(a))

1.

Instytucja referendarza sądowego i jego kompetencje podlegały licznym zmianom, ulegając ustawicznemu rozszerzaniu. Jest to wynik poszukiwania rozwiązań, rezultatem których byłoby odciążenie sędziów od obowiązków niezwiązanych z orzekaniem i podejmowaniem innych czynności procesowych. Chodzi przy tym nie tylko o niedopuszczanie do obciążenia ich poza możliwe do tolerowania granice, wynikające z szerokiego zakresu kognicji sądów, ale też, a może przede wszystkim, o unikanie przewlekłości postępowania przed sądami i usprawnianie go. Jest to postulat zgłaszany nie tylko przez środowisko sędziowskie, ale też podnoszony przez doktrynę oraz akcentowany w dokumentach Rady Europy (zob. np. Rekomendację nr R /86/12 Komitetu Ministrów Rady Europy dla państw członkowskich dotyczącą środków zapobiegania nadmiernemu obciążeniu sądów i jego zmniejszania, przyjętą w Strasburgu dnia 16 września 1986 r.).

2.

Instytucja referendarza sądowego w Polsce uregulowana została ustawąz dnia 20...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX