Kotowski Wojciech, Kurzępa Bolesław, Komentarz do niektórych przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, [w:] Wykroczenia pozakodeksowe. Komentarz, wyd. II

Komentarze
Opublikowano: LexisNexis 2008
Stan prawny: 1 czerwca 2008 r.
Autorzy komentarza:

Komentarz do niektórych przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, [w:] Wykroczenia pozakodeksowe. Komentarz, wyd. II

Autorzy fragmentu:
Art. 119art(119)

1.

Zgodnie z dyspozycją art. 36 ust. 7 pracodawca jest obowiązany zawiadomić w formie pisemnej, w okresie do pięciu dni, właściwy powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu osoby zarejestrowanej jako bezrobotna lub o powierzeniu jej innej pracy zarobkowej.

2.

Bezrobotny jest obowiązany - w myśl zasad określonych treścią art. 74 - zawiadomić w ciągu siedmiu dni powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności oraz zaistnienia innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku.

3.

Przedmiotem ochrony art. 119 jest zagwarantowanie prawnego porządku w kwestii zatrudniania bezrobotnych.

4.

Wykroczenie określone w art. 119 ust. 1 występuje w dwóch postaciach i polega na zatrudnieniu bezrobotnego bez zawiadomienia urzędu pracy lub powierzeniu bezrobotnemu wykonywanie pracy zarobkowej innej niż zatrudnienie bez zawiadomienia urzędu pracy.

Dla bytu wykroczenia wystarczy, że pracodawca (wykroczenie indywidualne)...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX