Brodecki Zdzisław (red.), Komentarz do niektórych przepisów ustawy - Kodeks morski, [w:] Prawo ubezpieczeń gospodarczych. Tom II. Komentarz, wyd. II

Komentarze
Opublikowano: LEX 2010
Stan prawny: 1 stycznia 2010 r.
Autorzy komentarza:

Komentarz do niektórych przepisów ustawy - Kodeks morski, [w:] Prawo ubezpieczeń gospodarczych. Tom II. Komentarz, wyd. II

Autorzy fragmentu:
Art. 292

1.

W kodeksowej definicji umowy ubezpieczenia została wyeksponowana składka ubezpieczeniowa, niekiedy błędnie zwana premią (ang. premium, franc. prime, niem. Prämie, wł. premia). Zapłata składki jest zatem istotnym elementem zobowiązania. Chociaż nie wynika to wprost z brzmienia przepisu, to obowiązek ten ciąży na ubezpieczającym (osobie, z którą ubezpieczyciel zawarł umowę ubezpieczenia).

W zamian za składkę ubezpieczeniową ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić odszkodowanie w razie zaistnienia szkody powstałej wskutek określonego niebezpieczeństwa. Wypłata odszkodowania (jako typowa dla wszelkich ubezpieczeń majątkowych) jest więc istotnym elementem zobowiązania, które ciąży na ubezpieczycielu.

Skoro ubezpieczający płaci składkę zawsze, a ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie albo nie, przeto rodzi się wątpliwość co do wzajemności świadczeń . Wielu autorów jednak podkreśla, że w zamian za składkę ubezpieczyciel zobowiązuje się zapewnić ochronę ubezpieczeniową .

2.

Niebezpieczeństw...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX