Dziurda Marcin, Komentarz do niektórych przepisów prawa o ustroju sądów powszechnych, [w:] Kodeks postępowania cywilnego. Praktyczny komentarz do nowelizacji z 2023 r.

Komentarze
Opublikowano: WKP 2023
Stan prawny: 1 lipca 2023 r.
Autor komentarza:

Komentarz do niektórych przepisów prawa o ustroju sądów powszechnych, [w:] Kodeks postępowania cywilnego. Praktyczny komentarz do nowelizacji z 2023 r.

Autor fragmentu:
Art. 20art(20)
Art. 20 pkt 9(a)art(20)pkt(9(a))

Cel, skutki i ocena zmian

1.

Podstawowe znaczenie ma dodanie art. 20 pkt 9a p.u.s.p., z którego wynika, że Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa, w drodze rozporządzenia, wyznacza jeden sąd rejonowy i jeden sąd okręgowy właściwe do rozpoznawania spraw w europejskim postępowaniu nakazowym oraz w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń wszczętych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego te postępowania. Zaznaczenia wymaga, że w tym przypadku przewidziano dłuższe vacatio legis – zgodnie z art. 31 pkt 1 nowelizacji k.p.c. z 2023 r. zmiana wejdzie w życie 1.01.2024 r.

2.

Jak wskazano w uzasadnieniu, dodanie art. 20 pkt 9ap.u.s.p. jest konsekwencją kolejnego etapu informatyzacji polskiego postępowania cywilnego polegającego na wdrożeniu projektu eCODEX PLUS, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Connecting Europe Facility (CEF) – Telecommunications Sector. Projekt ten ma na celu...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX