Rudnicki Grzegorz, Rudnicki Stanisław, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe, wyd. X

Komentarze
Opublikowano: LexisNexis 2011
Stan prawny: 10 maja 2011 r.
Autorzy komentarza:

Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe, wyd. X

Autor fragmentu:

Słowo wstępne

Niezwykle liczne nowelizacje ustaw i bogactwo problemów prawnych rozstrzyganych przez judykaturę i rozważanych w piśmiennictwie powodują stałą konieczność uwzględniania w komentarzu do Kodeksu cywilnego wpływu, jaki bieżąca działalność ustawodawcza, judykacyjna i piśmiennicza wywiera na treść wykładni i stosowanie przepisów kodeksowych, co z kolei wymaga rewidowania zdezaktualizowanych poglądów.

W obecnym, dziesiątym wydaniu dokonano szczegółowego przeglądu komentarzy do poszczególnych artykułów i wprowadzono zmiany merytoryczne oraz uzupełnienia, których potrzeba powstała w wyniku nowelizacji licznych przepisów cytowanych lub powoływanych w tekście, konieczności uwzględnienia znaczących pozycji piśmiennictwa, orzecznictwa sądowego oraz ewolucji poglądów judykatury, dotyczących tematyki objętej zakresem komentowanych przepisów. Liczba i znaczenie nowych aktów prawnych spowodowały także potrzebę powiązania tekstu komentarza z aktualnym stanem prawnym, rzutującym na wykładnię i stosowanie komentowanych przepisów kodeksowych.

Wydanie to zawiera zmiany i uzupełnienia wynikające ze zmian stanu prawnego i z dorobku judykatury oraz piśmiennictwa na dzień 15 kwietnia 2011 r.

Autorzy

Autor fragmentu:
Art. 140art(140)

UWAGI OGÓLNE

1.

Kodeks cywilny, jako podstawowy akt prawny regulujący stosunki prawne w zakresie prawa cywilnego, pochodzi z 1964 r., jest więc rzeczą zrozumiałą, że czas, w którym powstał, pozostawił na jego systematyce i wielu przepisach piętno tamtych lat - ówczesnych uwarunkowań społecznych, gospodarczych i politycznych.

Kolejne nowelizacje przepisów kodeksowych po 1989 r. usunęły wprawdzie regulacje niezgodne z przekształceniami ustrojowymi, ale nie były w stanie całkowicie zatrzeć w ustawowej definicji własności zawartej w art. 140 śladu stosunku ideologii marksistowskiej do własności w ogóle, a do własności prywatnej w szczególności. Wystarczy porównać treść tego przepisu z art. 28 Prawa rzeczowego z 1946 r., wzorowanym na art. 21 projektu Prawa rzeczowegouchwalonego w 1939 r. przez Komisję Kodyfikacyjną. Stwierdzenie to jest istotne dla kierunku i metody wykładni przepisów Kodeksu cywilnego, w szczególności księgi drugiej o własności i innych prawach rzeczowych,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX