Jędrejek Grzegorz, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Pokrewieństwo i powinowactwo. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: LEX 2014
Stan prawny: 1 października 2013 r.
Autor komentarza:

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Pokrewieństwo i powinowactwo. Komentarz

Autor fragmentu:

Wprowadzenie do pierwszego wydania

Niniejsze opracowanie stanowi drugi tom komentarza do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który poświęcony został problematyce pokrewieństwa i powinowactwa, uregulowanej w tytule II kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wkrótce ukaże się tom trzeci zawierający komentarz do przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego regulujących opiekę i kuratelę.

Komentarz ma charakter praktyczny. Dlatego też do niezbędnego minimum ograniczono przedstawienie dyskusji w doktrynie dotyczącej zagadnień budzących kontrowersje. Charakter komentarza sprawia, że w szerokim zakresie wykorzystano orzecznictwo, w tym przede wszystkim orzecznictwo Sądu Najwyższego. Czytelnik z łatwością odróżni zagadnienia, które nie budzą wątpliwości w judykaturze, od tych, które nie były przedmiotem orzeczeń SN lub których dotyczy rozbieżne orzecznictwo. Najważniejsze, zdaniem autora, instytucje, terminy lub też pojęcia zostały w tekście pogrubione. Każdy z działów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego poprzedzony został obszerną bibliografią, która ułatwia sięgnięcie do opracowań poświęconych w całości problemom szczegółowym.

Z komentarza mogą korzystać nie tylko prawnicy – tak teoretycy, jak i praktycy – ale wszyscy zainteresowani problematyką pokrewieństwa i powinowactwa. Komentowane przepisy w zdecydowanej większości dotyczą dzieci, co zakłada branie pod uwagę ich dobra jako podstawowego kryterium przy wykładni.

Autor mając nadzieję na życzliwe przyjęcie komentarza, oczekuje na uwagi, które mogą pomóc w przyszłości w pracach nad kolejnym wydaniem.

dr hab. Grzegorz Jędrejek, prof. UKSW

Warszawa, listopad 2013 r.

Autor fragmentu:
Art. 61(7)art(61(7))

1.

Ustawodawca w art. 617, dodanym przez nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. Nr 220, poz. 1431), zdefiniował pokrewieństwo w linii prostej oraz bocznej, a także wskazał sposób obliczania stopni pokrewieństwa. Określenie stopnia pokrewieństwa odgrywa znaczenie w wielu szczegółowych regulacjach prawnych. Przepisy art. 617 k.r.o. mają zastosowanie w całym systemie prawa polskiego. Powyższe oznacza, że przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określają pojęcie oraz sposób ustalania stopni pokrewieństwa tak w prawie prywatnym, jak i publicznym.

2.

W art. 617 § 2 k.r.o. wskazano sposób obliczania stopni pokrewieństwa. W prawie polskim obowiązuje reguła znana prawu rzymskiemu: quot generationes, tot gradus, czyli ile urodzeń, tyle stopni pokrewieństwa (zob. J. Pieńkos, Słownik łacińsko-polski, Warszawa 1996, s. 352). Należy dodać, że w przypadku krewnych w linii bocznej nie liczy się urodzenia wspólnego przodka, a w linii prostej nie...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX