Jędrejek Grzegorz, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Opieka i kuratela. Komentarz do art. 145-184

Komentarze
Opublikowano: LEX 2014
Stan prawny: 1 lutego 2014 r.
Autor komentarza:

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Opieka i kuratela. Komentarz do art. 145-184

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

Niniejsza publikacja stanowi ostatnią część komentarza do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W Wydawnictwie Wolters Kluwer SA ukazał się w 2013 r. komentarz do przepisów zawartych w tytule I k.r.o., omawiający przepisy dotyczące małżeństwa, a w 2014 r. komentarz obejmujący przepisy tytułu II dotyczące pokrewieństwa i powinowactwa. Trzecia część komentarza obejmuje przepisy regulujące opiekę i kuratelę zawarte w tytule III k.r.o.

Ustawodawca w sposób kompleksowy uregulował instytucję opieki na małoletnimi. Przepisy zawarte w art. 145–184 k.r.o. mają charakter wzorcowy, albowiem są one stosowane odpowiednio zarówno do opieki nad osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie (art. 175 k.r.o.), jak i do kurateli (art. 178 § 2 k.r.o.).

Kuratela jedynie w ograniczonym zakresie uregulowana została przez przepisy tytułu III k.r.o. Poszczególne rodzaje kurateli występują tak w przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego, jak i w wielu innych ustawach.

Komentarz do przepisów tytułu księgi trzeciej nie ogranicza się do wykładni komentowanych przepisów. Wskazano również regulacje zawarte w innych ustawach, w tym przede wszystkim w kodeksie postępowania cywilnego, które odpowiadają przepisom materialnoprawnym. Tak jak w poprzednich częściach komentarza, starano się o integralne przedstawienie zagadnienia, tzn. z uwzględnieniem także regulacji z zakresu postępowania cywilnego. Zachowano również praktyczny wymiar komentarza, który oznacza z jednej strony szerokie wykorzystanie orzecznictwa, przede wszystkim orzecznictwa Sądu Najwyższego, a z drugiej – ograniczenie do niezbędnego minimum dyskusji doktrynalnej.

Chciałbym podziękować Wydawnictwu Wolters Kluwer SA za podjęcie decyzji o publikacji komentarza, a przede wszystkim tym osobom, które z ramienia Wydawnictwa zaangażowane były bezpośrednio w proces redakcyjny.

Dziękuję również Czytelnikom dwóch wcześniej wydanych części, ufając, że również część trzecia spotka się z ich zainteresowaniem.

dr hab. Grzegorz Jędrejek, prof. UKSW

Warszawa, luty 2014 r.

Autor fragmentu:
Art. 145art(145)

1.

W przepisach art. 145 i n. k.r.o. ustawodawca uregulował instytucję opieki. W piśmiennictwie zwraca się uwagę, że może mieć ona dwa znaczenia. W języku potocznym oznacza faktycznie dbanie o inną osobę. W takim przypadku sprawujący opiekę może dochodzić roszczeń z tytułu prowadzenia cudzych spraw bez zlecenia (art. 752 i n. k.c.) lub też wystąpić z roszczeniem regresowym wobec osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych (art. 140 k.r.o.). (Na temat pojęcia opieki zob. szerzej J. Winiarz, Prawo rodzinne, Warszawa 1994, s. 278 i n.). W świetle przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego opieka „polega na obowiązku sprawowania pieczy nad osobą i majątkiem oraz reprezentacji podopiecznego” (zob. T. Sokołowski, Prawo rodzinne. Zarys wykładu, Poznań 2008, s. 215). Doktryna podkreśla, że opieka nie stanowi instytucji prawa rodzinnego, ale instytucję osobowego prawa cywilnego (por. T. Smyczyński, Prawo rodzinne i opiekuńcze. Analiza i wykładnia, Warszawa 2001, s. 419; T....

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX