Zawistowski Dariusz, Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające. Komentarz, wyd. II

Komentarze
Opublikowano: LEX 2013
Stan prawny: 1 marca 2013 r.
Autor komentarza:

Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające. Komentarz, wyd. II

Autor fragmentu:

OD AUTORA

W tradycyjnym ujęciu, dominującym w literaturze, podkreśla się, że postępowanie zabezpieczające ma charakter pomocniczy w stosunku do postępowania rozpoznawczego, niezależnie od momentu jego wszczęcia. Nawet w przypadku gdy postępowanie zabezpieczające poprzedza samo postępowanie rozpoznawcze i formalnie toczy się odrębnie, pozostaje ono w ścisłym związku z przyszłym postępowaniem w sprawie, gdyż skuteczność orzeczonego zabezpieczenia jest uzależniona od jego wszczęcia w stosunkowo krótkim terminie, określanym przez sąd przy dokonaniu zabezpieczenia (art. 733 k.p.c.). Najczęściej zaś dokonanie zabezpieczenia następuje w trakcie toczącego się już postępowania rozpoznawczego. Ramy czasowe, w których możliwe jest udzielenie zabezpieczenia, określone w art. 730 § 2 k.p.c., podkreślają już na ogół służebną rolę postępowania zabezpieczającego wobec postępowania rozpoznawczego. Pomocniczy charakter postępowania zabezpieczającego podkreśla jednak najdobitniej jego funkcja. Jednym z podstawowych celów postępowania zabezpieczającego jest zapewnienie wykonalności orzeczenia dotyczącego przedmiotu postępowania rozpoznawczego. Wskazywał na to wyraźnie art. 730 § 1 k.p.c. w brzmieniu obowiązującym przed zmianą kodeksu postępowania cywilnego dokonaną nowelizacją z dnia 2 lipca 2004 r. przy określeniu przesłanek udzielenia zabezpieczenia. Obecnie na tę funkcję postępowania zabezpieczającego wskazuje pojęcie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia, zdefiniowane w art. 7301 § 2 k.p.c.

W wyniku zmiany przepisów regulujących postępowanie zabezpieczające, dokonanej na podstawie nowelizacji z dnia 2 lipca 2004 r., nastąpiło jego dalsze usamodzielnienie oraz wzrost znaczenia z punktu widzenia jego zadań i zakresu zastosowania. Poszerzono znacznie możliwość uzyskania zabezpieczenia w aspekcie podmiotowym i przedmiotowym, w tym kategorię spraw, w których sposób zabezpieczenia zezwala na zaspokojenie dochodzonego roszczenia (art. 7531 k.p.c.). W zmienionej systematyce kodeksu postępowania cywilnego przepisy regulujące postępowanie zabezpieczające zostały wyodrębnione z dotychczasowej części drugiej k.p.c. "Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne" i stanowią obecnie samodzielnie część drugą zatytułowaną "Postępowanie zabezpieczające", natomiast przepisy regulujące postępowanie egzekucyjne stanowią część trzecią k.p.c. "Postępowanie egzekucyjne". W ślad za tym zmieniono również terminologię dotyczącą oznaczenia stron w postępowaniu zabezpieczającym. Ustawa dla oznaczenia jego stron posługuje się obecnie nazwami "uprawniony" i "obowiązany". Odpowiada to w większym stopniu funkcji i celom postępowania zabezpieczającego w porównaniu z dotychczasową terminologią ("wierzyciel" i "dłużnik"). Świadczy to jednocześnie o większej odrębności postępowania zabezpieczającego w relacji do postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego.

Przepisy regulujące postępowanie zabezpieczające zawarte w części drugiej kodeksu postępowania cywilnego zostały zmienione ponownie w szerokim zakresie w wyniku nowelizacji dokonanej na mocy ustawy z dnia 16 września 2011 r. Zmiany te weszły w życie z dniem 3 maja 2012 r. Ich zakres uwzględniono przy opracowywaniu obecnej wersji komentarza.

Z myślą o walorach praktycznych opracowania, prócz omówienia przepisów kodeksu postępowania cywilnego dotyczących postępowania zabezpieczającego, zamieszczono w nim również uaktualniony wybór orzeczeń Sądu Najwyższego dotyczących tej problematyki oraz wybór przepisów innych ustaw odnoszących się do problematyki postępowania zabezpieczającego.

Dariusz Zawistowski

Autor fragmentu:
Art. 730art(730)

1.

Treść art. 730 k.p.c. istotnie odbiega od zakresu jego wcześniejszej regulacji. Przepis ten obecnie nie określa ani przedmiotu zabezpieczenia, ani też materialnych przesłanek udzielenia zabezpieczenia, co stanowiło poprzednio materię § 1. Komentowany artykuł wprowadza jako zasadę dopuszczalność udzielenia zabezpieczenia w postępowaniu cywilnym poprzez stwierdzenie, że jest ono możliwe w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny (§ 1), oraz określa, na jakim etapie postępowania możliwe jest udzielenie zabezpieczenia przez sąd (§ 2).

2.

Stwierdzenie o dopuszczalności zabezpieczenia w każdej sprawie cywilnej prowadzonej przez sąd lub sąd polubowny ma dwojakie znaczenie. Oznacza bowiem możliwość zabezpieczenia, praktycznie w każdej kategorii, spraw cywilnych podlegających rozpoznaniu przez sąd, jak też odnosi się do aspektu podmiotowego możliwości uzyskania zabezpieczenia, które jest możliwe na rzecz różnych podmiotów uczestniczących w...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX