Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, wyd. III

Komentarze
Opublikowano: Oficyna 2008
Stan prawny: 1 marca 2008 r.
Autorzy komentarza:

Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, wyd. III

Autorzy fragmentu:

WSTĘP DO WYDANIA I

Niniejsze opracowanie w założeniu autorów stanowić ma krótki komentarz do kodeksu postępowania cywilnego, z którego korzystać mogą zarówno studenci studiów prawniczych oraz administracyjnych, jak i praktycy. Opracowanie to nawiązuje do wydawanej wcześniej przez Kantor Wydawniczy Zakamycze pracy: Kodeks postępowania cywilnego. Objaśnienia dla studentów. W porównaniu z pierwowzorem niniejszy komentarz został znacznie poszerzony w warstwie merytorycznej oraz uzupełniony o orzecznictwo. Zgodnie z wymogami serii wydawniczej, w której ukazuje się Komentarz, zrezygnowano natomiast z powoływania w tekście literatury, ograniczając się do przedstawienia jej zbiorczych wykazów przed odpowiednimi fragmentami, które opracowano z jej uwzględnieniem. Ponadto na początku książki zamieszczono wykaz podstawowych pozycji bibliograficznych obejmujących opracowania systemowe, podręczniki i komentarze.

Komentarz jest pracą zbiorową, ale nie wspólną. Poglądy wypowiadane w tekście wyrażają zatem stanowisko ich autora

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)

1.

Artykuł 1 podaje ustawową definicję "sprawy cywilnej", która oparta jest na dwóch niezależnych kryteriach - materialnoprawnym i formalnym.

Według kryterium materialnoprawnego sprawami cywilnymi są te sprawy, w których stosunki prawne stron układają się na zasadzie równorzędności podmiotów i ekwiwalentności świadczeń, a co za tym idzie, są one już ze swej istoty sprawami cywilnymi. W tym rozumieniu sprawy cywilne to sprawy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy.

Według kryterium formalnego sprawami cywilnymi są te sprawy, które nie ze swej istoty, ale z woli ustawodawcy zostały poddane właściwości sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Do nich przykładowo można zaliczyć sprawy z zakresu: ubezpieczeń społecznych (choć nie ma co do tego zgody w doktrynie), ochrony zdrowia psychicznego, o odtworzeniu dyplomów naukowych i świadectw z ukończenia szkół, etyki zawodowej oraz nauki zawodu, o odtworzenie utraconych dokumentów, przepisów o...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX