Marquardt Piotr, Wilkowska-Płóciennik Aneta, Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: WKP 2022
Stan prawny: 1 marca 2022 r.
Autorzy komentarza:

Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza. Komentarz

Autorzy fragmentu:

OD AUTORÓW

Podejmując się napisania pierwszego komentarza do Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza, mieliśmy i nadal mamy głęboką świadomość trudności podjętego zadania. Ufamy jednak, że to przedsięwzięcie przyczyni się do pełniejszego rozumienia treści komentowanej regulacji, a także stanie się przyczynkiem do dyskusji nad jej ewentualnymi zmianami. Warto bowiem zauważyć, że w przeciwieństwie do innych kodeksów etyki prawniczych zawodów zaufania publicznego, Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza nie tylko nie stał się do tej pory przedmiotem szerszej analizy w literaturze przedmiotu, ale nie był również jeszcze nigdy nowelizowany przez organy samorządu, a jedyne zmiany w jego treści były narzucane przez czynniki zewnętrzne.

W toczącej się dyskusji nad rolą, jaką powinien pełnić każdy kodeks etyki zawodowej, ścierają się zasadniczo dwa stanowiska. Zgodnie z pierwszym etyka zawodowa, zwłaszcza w swej skodyfikowanej formie, stanowi swoisty „gorset” krępujący swobodne wykonywanie danej profesji, który powinien być nieustannie rozluźniany i dostosowywany do współczesności. Zgodnie z drugim poglądem etyka zawodowa stanowi przede wszystkim „tarczę” chroniącą istnienie danej profesji we właściwym kształcie, która umożliwia funkcjonowanie mimo trudności, jakie stwarza dla niej świat zewnętrzny oraz współczesność . Oba stanowiska są dość trudne do pogodzenia, nam jednak zdecydowanie bliższy jest drugi pogląd. „Tarczę” należałoby jednak rozumieć w ten sposób, że postępowanie etyczne stanowi warunek sine qua non istnienia każdego zawodu zaufania publicznego i w tym sensie zachowania etyczne zapewniają danej profesji możliwość stabilnego funkcjonowania – innymi słowy, po prostu „opłaca się być przyzwoitym”. Z trzech zaś rodzajów relacji, jakich dotyczą normy Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza (relacje z klientami, innymi notariuszami oraz instytucjami), najważniejsze bez wątpienia są te pierwsze, pozostałe zaś pełnią wobec nich jedynie rolę wtórną i służebną. Mając głęboką świadomość tego, że otaczający nas świat stawia przed nami coraz to nowe wyzwania, powinniśmy jednak nie tyle dostosowywać do niego uniwersalne zasady postępowania, co próbować przekładać uniwersalne i powszechnie akceptowane normy abstrakcyjne na język odnoszący się do współczesnych realiów.

Podstawowe pytania, jakie należało postawić, rozważając zagadnienia związane z etyką notarialną, na które staraliśmy się odpowiedzieć w ramach niniejszego Komentarza, przedstawiają się następująco:

1)

Jakie są źródła etyki notarialnej?

2)

Jaki jest charakter norm objętych Kodeksem Etyki Zawodowej Notariusza?

3)

Jak przedstawiają się konsekwencje nieprzestrzegania norm Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza?

4)

Jak kształtuje się katalog najważniejszych zasad etyki notarialnej?

5)

Jak przedstawia się hierarchia zasad etyki notarialnej?

6)

W zakresie kwestii związanych z przyszłością etyki w notariacie w kontekście postulatów de lege ferenda – jakie normy Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza powinny zostać niezmienione, jakie zmodyfikowane, a jakie usunięte?

Mamy nadzieję, że przynajmniej częściowo udało nam się na powyższe pytania odpowiedzieć.

Radzymin–Katowice, 30.11.2021 r.

Autor fragmentu:
§ 1par(1)Obowiązek przestrzegania zasad etycznych i moralnych

1.

Zakres przedmiotowy. Zakres przedmiotowy obowiązku określonego w § 1 KEZN obejmuje dwie grupy norm – „podstawowe zasady moralne” oraz „zasady etyki zawodowej objęte niniejszym kodeksem”. Ponieważ dalsza część komentarza będzie poświęcona szczegółowej analizie zasad etyki zawodowej skodyfikowanych na gruncie Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza, w tym miejscu konieczne jest dokonanie analizy pojęcia „podstawowe zasady moralne” w rozumieniu komentowanego przepisu. Przed przystąpieniem do rozważań szczegółowych należy jednak skrótowo zarysować zagadnienia o charakterze ogólnym, odnoszące się do całości problematyki etyki notarialnej. Punktem wyjścia do rozważań będzie pojęcie etyki, następnie etyki prawniczej, etyki notarialnej, źródeł pochodzenia norm etycznych oraz ich rodzaje.

2.

Zakres podmiotowy obowiązywania KEZN. Kodyfikacja zasad etyki zawodowej obowiązującej w polskim notariacie swym zasięgiem podmiotowym obejmuje nie tylko...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX