Bursztynowicz Michał, Wielkoobszarowe tereny zdegradowane - nowe obowiązki i wyzwania stojące przed gminą

Komentarze praktyczne
Opublikowano: LEX/el. 2023
Status: Aktualny
Autor:

Wielkoobszarowe tereny zdegradowane - nowe obowiązki i wyzwania stojące przed gminą

Ustawa z 16.06.2023 r. o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych – dalej u.w.t.z. – przewiduje, że na gminy, na terenie których zidentyfikowano wielkoobszarowe tereny zdegradowane, zostanie nałożony obowiązek wykonania kompleksowej oceny stanu środowiska na wielkoobszarowym terenie zdegradowanym oraz opracowania projektu planu poprawy stanu środowiska na tym terenie. Na tym jednak nie koniec – gminy będą musiały wykonać ten plan zgodnie z decyzją właściwego starosty.

Jednocześnie za usunięciem lub ograniczeniem negatywnego oddziaływania na środowisko wybranych wielkoobszarowych terenów zdegradowanych i ich przywróceniem do ponownego wykorzystania lub przygotowania do pełnienia nowych funkcji gminom ani nie przekazano stosownych środków finansowych, ani nie zdecydowano się na powołanie spółki celowej Skarbu Państwa. Dodatkowo realizacja ustawy może powodować po stronie gminy obowiązek wypłaty odszkodowań za szkody powstałe na nieruchomości w wyniku wykonywania powyższej kompleksowej oceny oraz odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości. Z drugiej strony ustawodawca przewidział coroczne opłaty, które gminy będą musiały ponosić w przypadku niewykonywania nałożonych na nie obowiązków.

Z komentarza dowiesz się, jakie konkretnie działania musi podjąć gmina – jej organ wykonawczy – w świetle przepisów ustawy, na jakie koszty może być narażona w związku z wykonywaniem ustawy oraz poznasz dopuszczalne źródła ich finansowania, a także „kary” dla gmin za niewykonanie ustawy.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX