Koralewski Michał, Podwyższenie kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych

Komentarze praktyczne
Opublikowano: ABC
Status: Aktualny
Autor:

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych

Procedury podwyższenia kapitału zakładowego w spółkach z o.o. oraz spółkach akcyjnych mogą być przeprowadzane zarówno w odmiennych celach, jak również przy użyciu kilku odrębnych procedur. W każdym jednakże z przypadków efektem jest zmiana wysokości kapitału zakładowego spółki bądź w drodze utworzenia nowych jednostek uczestnictwa, bądź poprzez podwyższenie wartości nominalnej już istniejących udziałów albo akcji.

W zależności od przypadku głównym celem podwyższenia kapitału zakładowego będzie dokapitalizowanie spółki w drodze pozyskania środków od inwestorów, bądź też wykreowanie nowych jednostek uczestnictwa z zamiarem zaoferowania ich osobom, które mają wstąpić do grona wspólników spółki bez jednoczesnego wyjścia z niej dotychczasowych udziałowców.

Podwyższenie dokonywane jest poprzez sformalizowane procedury wymagające, w zależności od jego rodzaju, uchwał jednego lub kilku organów spółki. Ponadto, najczęściej wiąże się z koniecznością zmiany umowy albo statutu spółki. Do tychże czynności zastrzeżona jest natomiast forma aktu notarialnego, co przesądza o dużej roli notariusza w procedurze zmiany wysokości kapitału zakładowego spółki.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX