Margoński Marcin, Zastosowanie prawa polskiego w związku z trudnościami w ustaleniu treści prawa obcego. Glosa do postanowienia s.okręg. z dnia 5 marca 2013 r., XV Ca 1417/12

Glosy
Opublikowano: PS 2014/11-12/201-217
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: częściowo krytyczna

Zastosowanie prawa polskiego w związku z trudnościami w ustaleniu treści prawa obcego. Glosa do postanowienia s.okręg. z dnia 5 marca 2013 r., XV Ca 1417/12

1.Uwagi wprowadzające

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z 4 lutego 2011 r. – Prawo prywatne międzynarodowe , jeżeli nie można stwierdzić w rozsądnym terminie treści prawa obcego, stosuje się prawo polskie. Zbliżoną regulację zawierała wcześniejsza ustawa z 12 listopada 1965 r. – Prawo prywatne międzynarodowe w art. 7, który przewidywał, że jeżeli nie można stwierdzić treści właściwego prawa obcego, stosowało się prawo polskie.

Glosowane orzeczenie Sądu Okręgowego w Poznaniu dotyczy zasad stosowania prawa polskiego w obliczu trudności z ustaleniem treści prawa obcego. Trudności takie są nierozerwalnie związane ze stosowaniem przez sądy prawa obcego. Warto dlatego przeanalizować bliżej rozważania Sądu Okręgowego w Poznaniu dotyczące stosowania prawa polskiego jako tzw. statutu zastępczego w związku z niemożnością ustalenia treści prawa obcego.

2.Stan faktyczny sprawy

Sprawa o stwierdzenie nabycia spadku dotyczyła dziedziczenia po obywatelu Wenezueli zmarłym w czerwcu 2005 r., a ostatnio zamieszkałym w Polsce.

Spadkodawca pozostawił...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX