Kruk Michał, Symbole chronione na podstawie art. 6ter konwencji paryskiej. Glosa do wyroku TS z dnia 16 lipca 2009 r., C-202/08 P i C-208/08 P.

Glosy
Opublikowano: EPS 2010/9/42-48
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: aprobująca

Symbole chronione na podstawie art. 6ter konwencji paryskiej. Glosa do wyroku TS z dnia 16 lipca 2009 r., C-202/08 P i C-208/08 P.

Przedmiotowy wyrok dawnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczy wykładni art. 7 ust. 1 lit. h byłego rozporządzenia nr 40/94/WE . Przepis ten odsyła do art. 6ter konwencji paryskiej , który obejmuje ochroną oznaczenia wpisane do wykazu prowadzonego przez Biuro Międzynarodowe Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (dalej jako Biuro Międzynarodowe WIPO). Wśród chronionych symboli znajdują się herby, flagi i inne godła państw członkowskich Związku Paryskiego (dalej jako Związek) oraz międzynarodowych organizacji rządowych, a ponadto, urzędowe oznaczenia oraz stemple kontrolne i gwarancyjne przyjęte przez wskazaną grupę państw. Jest to pierwsze orzeczenie, w którym TS zajął się zagadnieniem ochrony tej kategorii symboli. O wadze problemu i zawiłości sprawy świadczy wystąpienie przez TS z wnioskiem do rzecznika generalnego o przygotowanie opinii w sprawie. Tezy wskazane przez TS mają wymiar praktyczny i będą mogły zostać wykorzystane w przypadku rozstrzygania analogicznych spraw przez Urząd Patentowy RP i sądy administracyjne w Polsce . Orzeczenie wpłynie na praktykę Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (dalej jako OHIM) oraz krajowych urzędów patentowych państw członkowskich UE . Warto zaznaczyć, że problem ochrony oznaczeń wskazanych w art. 6ter konwencji paryskiej, w ramach systemu wspólnotowego znaku towarowego, był dotychczas niezwykle rzadko komentowany w literaturze .

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX