Dudar Grzegorz, Spółka cywilna jako podmiot podatku od nieruchomości. Glosa do wyroku WSA z dnia 3 marca 2009 r., I SA/Kr 1601/08

Glosy
Opublikowano: FK 2010/4/69-76
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: krytyczna

Spółka cywilna jako podmiot podatku od nieruchomości. Glosa do wyroku WSA z dnia 3 marca 2009 r., I SA/Kr 1601/08

Wyrok będący przedmiotem niniejszej glosy dotyczy niezmiernie istotnej w praktyce samorządowych organów podatkowych kwestii opodatkowania nieruchomości lub ich części wykorzystywanych przez spółki cywilne.

1.Stan faktyczny i rozstrzygnięcie WSA

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO), ustalając wspólnikom spółki cywilnej zobowiązanie w podatku od nieruchomości za dziesięć miesięcy 2007 r., przyjęło, że są oni, na podstawie umowy dzierżawy zawartej z Gminą B. (użytkownikiem wieczystym), posiadaczami zależnymi gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa, a zatem są podatnikami podatku od nieruchomości. Kolegium przyjęło, stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych , że spółka cywilna nie może być podatnikiem, gdyż w świetle prawa cywilnego nie może posiadać nieruchomości, przeto podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, czyli jej wspólnicy – jako posiadacze zależni.

Z powyższą decyzją nie zgodzili się podatnicy i w skardze złożonej do WSA w Krakowie zarzucili...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX