Kaczan Damian, Roszczenie kondykcyjne w wielopodmiotowych stosunkach prawnych. Glosa do wyroku SN z dnia 7 maja 2015 r., II CSK 444/14

Glosy
Opublikowano: GSP-Prz.Orz. 2016/2/37-46
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: krytyczna

Roszczenie kondykcyjne w wielopodmiotowych stosunkach prawnych. Glosa do wyroku SN z dnia 7 maja 2015 r., II CSK 444/14

1. W stosunkach wielopodmiotowych wadliwość podstawy prawnej dla świadczenia i w konsekwencji nienależność świadczenia ocenia się nie w odniesieniu do stosunku, w ramach którego nastąpiło przysporzenie, lecz w odniesieniu do stosunku kauzalnego, w ramach którego doszło do uzgodnienia celu przysporzenia W konsekwencji w stosunkach wielopodmiotowych kondykcja przewidziana w art. 410 § 2 k.c. przysługuje między stronami świadczenia, tj. stosunku będącego przyczyną prawną (causą przysporzenia), a nie stosunku, w ramach którego doszło do przysporzenia obejmującego przedmiot świadczenia W tego rodzaju sytuacjach nie można wyłączyć istnienia wadliwej podstawy prawnej świadczenia pomiędzy spełniającym świadczenie i odbiorcą tego świadczenia, mimo dokonania przysporzenia obejmującego przedmiot świadczenia na podstawie ważnej umowy łączącej spełniającego świadczenie z odbiorcą przysporzenia, niebędącym jednocześnie odbiorcą świadczenia.

2. Roszczenie kondykcyjne nie jest dopuszczalne wówczas, gdy pomiędzy tymi samymi stronami (zubożonym i wzbogaconym) istnieje roszczenie z innego tytułu o ten sam przedmiot, jest natomiast możliwe, jeżeli inne roszczenie może być skierowane przeciwko innej osobie (LEX nr 1785808).

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX