Kierzynka Rafał, Ostropolski Tomasz, Przekształcanie kary orzeczonej w innym państwie członkowskim UE a zasada wzajemnego uznawania. Glosa do uchwały SN z dnia 3 marca 2009 r.

Glosy
Opublikowano: EPS 2010/8/36-43
Autorzy:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: częściowo krytyczna

Przekształcanie kary orzeczonej w innym państwie członkowskim UE a zasada wzajemnego uznawania. Glosa do uchwały SN z dnia 3 marca 2009 r.

1.Okoliczności sprawy

Sąd Najwyższy (dalej jako SN) 3.03.2009 r. wydał uchwałę w sprawie przekazanej do rozstrzygnięcia przez Sąd Apelacyjny w P., dotyczącej możliwości przekształcenia przez polski sąd kary orzeczonej w Wielkiej Brytanii.

Problem dotyczył szeroko relacjonowanej medialnie sprawy Jakuba T., któremu organy brytyjskie zarzuciły dokonanie przestępstwa zgwałcenia i usiłowanie zabójstwa. Jakub T. został przekazany do Wielkiej Brytanii na podstawie europejskiego nakazu aresztowania (dalej jako ENA), przy czym Sąd Okręgowy w P. wydając postanowienie, zastrzegł, zgodnie z art. 607t par. 2 kodeksu postępowania karnego , że w razie skazania go na karę pozbawienia wolności musi nastąpić powrotne przekazanie Jakuba T. do Polski w celu wykonania kary. Sąd Koronny w E. 28.01.2008 r. uznał Jakuba T. za winnego i wymierzył mu karę dożywotniego pozbawienia wolności z zaleceniem odbycia co najmniej 9 lat kary przed możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie. 22.07.2008 r. Jakub T. został przekazany do...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX