Długosz Tomasz, Prawa wyłączne z art. 106 ust. 1 TFUE i równość szans podmiotów gospodarczych. Glosa do wyroku TS z dnia 17 lipca 2014 r., C-553/12 P.

Glosy
Opublikowano: EPS 2015/8/30-35
Autor:
Rodzaj: glosa

Prawa wyłączne z art. 106 ust. 1 TFUE i równość szans podmiotów gospodarczych. Glosa do wyroku TS z dnia 17 lipca 2014 r., C-553/12 P.

Prawem wyłącznym w rozumieniu art. 106 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej jest ustanowiona przez państwo członkowskie UE wyłączność w zakresie prowadzenia określonej działalności gospodarczej. W świetle prawa unijnego państwa zasadniczo mogą wprowadzić taki stan rzeczy, ale pojawiają się w związku z tym liczne wątpliwości, które dotyczą m.in. przesłanek ustanowienia praw wyłącznych i relacji praw wyłącznych do usług w ogólnym interesie gospodarczym. Istotne znaczenie w tych sprawach ma wyrok TS w sprawie C-553/12 P, Komisja Europejska przeciwko DEI, w którym powołano się na kryterium równości szans podmiotów gospodarczych, stwierdzając, że samo pojawienie się nierównych warunków konkurencji w wyniku działania państwowego stanowi o naruszeniu przez państwo art. 106 ust. 1 TFUE. Związek prawa wyłącznego z usługą w ogólnym interesie gospodarczym zdaje się polegać nie tylko na tym, że ta ostatnia może uzasadniać ustanowienie prawa wyłącznego, lecz także na tym, iż usługa w ogólnym interesie gospodarczym może służyć zabezpieczeniu prawidłowego wykonywania prawa wyłącznego.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX