Brancusi Lavinia, Kolizja między zarejestrowanym wzorem wspólnotowym a wcześniejszym wspólnotowym znakiem towarowym. Glosa do wyroku TS z dnia 18 października 2012 r., C-101/11 P i C-102/11 P.

Glosy
Opublikowano: EPS 2013/9/32-39
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: częściowo krytyczna

Kolizja między zarejestrowanym wzorem wspólnotowym a wcześniejszym wspólnotowym znakiem towarowym. Glosa do wyroku TS z dnia 18 października 2012 r., C-101/11 P i C-102/11 P.

Kolizja pomiędzy wzorem a znakiem towarowym stanowi zagadnienie o doniosłym znaczeniu praktycznym, które nie doczekało się dotychczas zbyt wielu rozstrzygnięć judykatury. Możliwość uzyskania dla tej samej czy zbliżonej postaci równoległej i niezależnej ochrony – jako wzoru oraz znaku towarowego – nieuchronnie prowadzi do sporu, w sytuacji gdy różnią się podmioty uprawnione oraz daty pierwszeństwa. Oceniając to na tle prawa unijnego, można zauważyć, że o ile przy rejestracji znaków towarowych istnieją pewne mechanizmy dla zapobiegania sytuacji konfliktowych , o tyle w przypadku wzorów trudności potęguje automatyczny w istocie charakter rejestracji . Wzory wspólnotowe są rejestrowane bez kontroli merytorycznej, w tym kontroli tzw. czystości prawa. Podważenia prawa z rejestracji wzoru wspólnotowego dokonuje się ex post, stwierdzając jego nieważność , i dopiero w takim postępowaniu można przeciwstawić wzorowi inne wcześniejsze prawo, np. ze znaku towarowego. Tego rodzaju kolizja stanowiła przedmiot analizowanego poniżej rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości (dalej jako TS) z 18.10.2012 r. , które dotyczyło dwuwymiarowego zarejestrowanego wzoru wspólnotowego, przedstawiającego rysunek (kreskówka) siedzącego ludzika. Spór budzi zainteresowanie ze względu na analizę podstaw prawnych, którą zastosowano do podważenia ważności wzoru, oraz z uwagi na zakres kontroli dokonanej przez TS. To ostatnie wiązało się w istocie z kwestią rozgraniczenia przedmiotu oceny co do prawa od zakresu oceny co do faktu.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX