Kucharski Piotr, Glosa do wyroku SN z dnia 17 lutego 1998 r., I PKN 526/97

Glosy
Opublikowano: OSP 2000/2/29
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: aprobująca

Glosa do wyroku SN z dnia 17 lutego 1998 r., I PKN 526/97

1. Teza zawarta w glosowanym wyroku Sądu Najwyższego zasługuje na analizę, gdyż dotyczy kwestii istotnej dla stosowania przepisów prawnych regulujących powstanie stosunku pracy z mianowania.

2. Już na wstępie trzeba zauważyć, że na mocy art. 2 kodeksu pracy mianowanie jest jedną z podstaw nawiązania stosunku pracy. Mianowanie, o którym mowa w tym przepisie, nie może być utożsamiane z aktem mianowania. Dla nawiązania stosunku pracy w drodze mianowania niezbędne jest bowiem zgodne oświadczenie woli przyszłego pracownika i przyszłego pracodawcy, tak jak to stanowi art. 11 kp.

Ponadto zatrudnienie na podstawie mianowania może występować w przypadkach określonych w przepisach odrębnych, jak to wynika z art. 76 kp. Oznacza to, że mianowanie na stanowisko nauczyciela powinno być dokonywane zgodnie z przepisami ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela , m.in. z jej art. 10 ust. 1 i 2 oraz 2[a-c], a także art. 13-16. Przepisy te określają: a) wymagania, jakie powinna spełnić osoba, która...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX