Czarnik Zbigniew, Glosa do wyroku NSA z dnia 26 maja 1998 r., I SA 1834/97

Glosy
Opublikowano: ST 2001/7-8/141-145
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: krytyczna

Glosa do wyroku NSA z dnia 26 maja 1998 r., I SA 1834/97

Stosowanie prawa to jednak sztuka. Z takiego stwierdzenia wynika konieczność twórczej interpretacji jego przepisów. Tekst prawny nie daje możliwości tworzenia logocentrycznego obrazu prawa, rozumianego jako spójna całość, niesprzeczna, pozbawiona luk i jednolita. Podobnie jak każdy inny tekst, może on być niespójny, pełen luk i niedorzeczności, a prawodawca może być, podobnie jak wielu ludzi, niezbyt mądry .

Ta oczywista prawda wydaje się niekiedy nie do zaakceptowania. Konsekwencją takiego stanu jest glosowane orzeczenie. Na jego kanwie można sformułować myśl szerszą, która odnosi się do stwierdzenia, że w judykaturze zbyt często istotną rolę odgrywają wcześniejsze orzeczenia zapadłe przed Sądem Najwyższym (SN) czy Naczelnym Sądem Administracyjnym (NSA), a nie interpretacja stosownych przepisów.

Glosowany wyrok jest przykładem takiej tendencji. Dotyczy on istotnego problemu praktycznego, odnosi się bowiem do problematyki zbiegu postępowania komunalizacyjnego prowadzonego na podstawie a...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX