Hajczuk Arkadiusz, Glosa do uchwały SN z dnia 21 lutego 2008 r., III CZP 152/07

Glosy
Opublikowano: St.Iur.Lubl. 2009/12/289-299
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: częściowo krytyczna

Glosa do uchwały SN z dnia 21 lutego 2008 r., III CZP 152/07

Teza komentowanej uchwały dotyczy niezmiernie istotnego z punktu widzenia praktyki obrotu prawnego oraz interesującego na płaszczyźnie teoretycznej zagadnienia charakteru prawnego wpisu do księgi wieczystej prawa odrębnej własności lokali, ustanawianego w orzeczeniu o zniesieniu współwłasności nieruchomości.

Mając na uwadze zróżnicowanie dotychczas głoszonych w tej kwestii poglądów w doktrynie oraz istniejące w tej materii rozbieżności w judykaturze, należy stwierdzić, że konkluzja sformułowana przez Sąd Najwyższy jest trafna, choć argumentacja prowadząca do jej przyjęcia budzi pewne wątpliwości.

W pierwszej kolejności kilka uwag trzeba poczynić wobec - jak się wydaje - nazbyt kategorycznego stwierdzenia Sądu Najwyższego, jakoby za przyjęciem konstytutywnego charakteru wpisu prawa odrębnej własności lokalu, ustanawianego na podstawie postanowienia sądu znoszącego współwłasność nieruchomości, przemawiała wykładnia językowa przepisów ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Otóż,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX