Miśkowicz Elżbieta, Dopuszczalność wprowadzania ograniczeń wykonywania prawa do odliczenia podatku w ramach wspólnego systemu podatku VAT. Glosa do wyroku TS z dnia 8 maja 2008 r., C-95/07 i C-96/07.

Glosy
Opublikowano: EPS 2009/11/42-49
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: częściowo krytyczna

Dopuszczalność wprowadzania ograniczeń wykonywania prawa do odliczenia podatku w ramach wspólnego systemu podatku VAT. Glosa do wyroku TS z dnia 8 maja 2008 r., C-95/07 i C-96/07.

Glosowany wyrok dotyczy dwóch istotnych zagadnień niewątpliwie wpływających na realizację zasady neutralności podatku VAT, tj. kwestii dopuszczalności wprowadzenia czasowego ograniczenia prawa do odliczeń oraz dopuszczalności pozbawienia podatnika prawa do odliczeń ze względu na niedopełnienie obowiązków administracyjnych, takich jak prowadzenie stosownej ewidencji (rachunkowości) czy też składanie deklaracji VAT. Wyrok zapadł na tle stanu faktycznego, do którego zastosowanie znajduje Szósta dyrektywa Rady (77/388/EWG) z 17.05.1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (dalej jako VI dyrektywa). Nie ulega jednak wątpliwości, że zaprezentowane w wyroku stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (dalej jako TWE lub Trybunał) ma znaczenie do oceny regulacji krajowych pod kątem ich zgodności z obecnie obowiązującą dyrektywą Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej jako nowa dyrektywa). Ta ostatnia zawiera bowiem, mimo zmienionej numeracji, zbliżone regulacje do tych rozpatrywanych przez ETS w glosowanym wyroku . Choć sprawa przed sądem krajowym, w ramach której zostało zadane pytanie prejudycjalne, dotyczy szczególnego systemu rozliczania podatku, zwyczajowo określanego mianem "odwrotnego obciążenia" , to jednak niektóre z rozważań Trybunału, w szczególności dotyczące ograniczeń czasowych do dokonywania odliczeń, mają charakter ogólny. Tym samym znaczenie wyroku wykracza poza regulacje dotyczące tego systemu rozliczania VAT.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX