Gliszczyńska Aleksandra, Górski Marcin, Badacze historii w sali sądowej. Glosa do wyroku SA w Warszawie z 16.08.2021 r., I ACa 300/21

Glosy
Opublikowano: PiP 2022/11/161-169
Autorzy:
Rodzaj: glosa

Badacze historii w sali sądowej. Glosa do wyroku SA w Warszawie z 16.08.2021 r., I ACa 300/21

1. Wymóg, aby ujawniać jedynie fakty znajdujące zgodne potwierdzenie we wszystkich dostępnych źródłach, jest nierealny i całkowicie zamyka drogę do swobodnych prac badawczych.

2. Każdy naukowiec ma prawo publikować wyniki swoich badań, a polemika z takimi ustaleniami powinna być dokonywana nie w sali sądowej, lecz w drodze debaty naukowej, pozwalającej na przedstawienie własnej metodologii i dokonania jej oceny przez osoby posiadające stosowną wiedzę historyczną.

3. Nie istnieje na gruncie prawa cywilnego dobro osobiste w postaci tożsamości narodowej, przywiązania do narodu polskiego czy dumy narodowej. Zaakcentować należy zindywidualizowany i ściśle osobisty charakter dóbr stanowiących przedmiot ochrony na gruncie art. 23 i 24 k.c. Z samej istoty dóbr osobistych wynika więc, że nie mogą nimi być wartości kolektywne, uniwersalne, wspólne dla pewne grupy. Brak im bowiem cechy konstytutywnej każdego dobra osobistego – nie są wartościami zindywidualizowanymi, związanymi z osobą, osobistością konkretnej jednostki.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX