Malinowski Dariusz M., Zwolnienie z VAT niektórych usług edukacyjnych w 2014 r. - nowe przepisy wykonawcze i stare problemy interpretacyjne

Artykuły
Opublikowano: PP 2014/4/3-5
Autor:
Rodzaj: artykuł

Zwolnienie z VAT niektórych usług edukacyjnych w 2014 r. - nowe przepisy wykonawcze i stare problemy interpretacyjne

Począwszy od zmian w zakresie kwalifikowania czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, jakie zostały dokonane na przełomie lat 2010 i 2011, a których główna idea, przypomnę, polegała na odejściu od szerokiego, „załącznikowego” ujęcia zwolnień na rzecz węższego określenia ich katalogu w kolejnych punktach ust. 1 art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u., mamy do czynienia z szeregiem praktycznych kłopotów interpretacyjnych. Przepis ustawowy w bardzo różny sposób kwalifikuje czynności zwolnione – przesłanki mogą mieć charakter przedmiotowy, podmiotowy lub mieszany. Jedną z takich czynności są usługi edukacyjne.

W art. 43 ust. 1 u.p.t.u. problematyka usług edukacyjnych jest ujęta w punktach 26–29. Jest to właśnie modelowy wręcz przykład jednoczesnego występowania warunków podmiotowych i przedmiotowych. Przepisy brzmią następująco: „Zwalnia się od podatku:

(...)

26) usługi świadczone przez:

a)

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX