Riedl Krzysztof, Znaczenie uchwał Trybunału Konstytucyjnego, ustalających powszechnie obowiązującą wykładnię ustaw, dla orzecznictwa sądów administracyjnych po 1997 r.

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2017/2/68-84
Autor:
Rodzaj: artykuł

Znaczenie uchwał Trybunału Konstytucyjnego, ustalających powszechnie obowiązującą wykładnię ustaw, dla orzecznictwa sądów administracyjnych po 1997 r.

I.Uwagi wprowadzające

Jedną z istotnych zmian w zakresie funkcjonowania sądu konstytucyjnego wprowadzonych przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. było pozbawienie Trybunału Konstytucyjnego kompetencji do ustalania powszechnie obowiązującej wykładni ustaw. Zrodziło to konieczność unormowania skutków tego zabiegu zarówno w odniesieniu do trwających w tych sprawach postępowań, jak i przede wszystkim co do losów wykładni ustalonych w latach 1990–1997. Zgodnie z art. 239 ust. 3 Konstytucji z dniem jej wejścia w życie uchwały Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustalenia wykładni ustaw tracą moc powszechnie obowiązującą. Jak podkreślał już wtedy L. Garlicki, nie oznaczało to jednak całkowitego ich przekreślenia, gdyż „nie ma przeszkód prawnych, by sądy – a także inne organy – nadal przyjmowały ustalone przez TK znaczenie stosowanych przez siebie ustaw. W obecnym stanie prawnym zależeć to jednak będzie wyłącznie od uznania sądów, bo akceptacja wykładni TK będzie mogła wynikać tylko...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX