Wyrembak Jarosław, Zasada nullum crimen sine lege a wykładnia prawa (ze szczególnym uwzględnieniem pozycji metody językowej)

Artykuły
Opublikowano: PS 2009/1/85-94
Autor:
Rodzaj: artykuł

Zasada nullum crimen sine lege a wykładnia prawa (ze szczególnym uwzględnieniem pozycji metody językowej)

Zasada nullum crimen sine lege była - i jest - uznawana za ważny element zasady demokratycznego państwa prawnego. Od dawna wyznacza ona krąg zagadnień stanowiących klasyczny przedmiot zainteresowania piśmiennictwa karnistycznego - i nie tylko karnistycznego . Literatura, podobnie zresztą, jak judykatura, eksponuje i analizuje rozliczne kwestie z nią związane.

Dla prowadzonych tutaj rozważań szczególnie ważne wydaje się spostrzeżenie, że współcześnie istnieje zgoda co do tego, że z zasady nullum crimen sine lege wynikają określone rekomendacje nie tylko pod adresem praktyki tworzenia prawa, ale i pod adresem praktyki jego stosowania . Z punktu widzenia analizowanej materii symptomatyczna jest np. wypowiedź A. Zolla , który stwierdza wprost, że z zasady nullum crimen sine lege stricta wynikają wskazówki dotyczące metod wykładni przepisów prawa karnego. W. Wróbel konstatuje, że zasada „rozstrzygającego znaczenia dyrektywy wykładni językowej” przyjmowana jest w prawie karnym jako...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX