Pływaczewski Emil W., Szymański Szczęsny T., Zasada legalizmu w praktyce wymiaru sprawiedliwości (wybrane zagadnienia procesu karnego)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2016/11/3-20
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Zasada legalizmu w praktyce wymiaru sprawiedliwości (wybrane zagadnienia procesu karnego)

1. Wprowadzenie. Jedną z naczelnych zasad polskiego procesu karnego jest zasada legalizmu, zgodnie z którą organ procesowy powołany do ścigania przestępstw jest zobowiązany, z chwilą powzięcia uprawdopodobnionej wiadomości o przestępstwie ściganym z oskarżenia publicznego, wszcząć i przeprowadzić postępowanie karne. Dyrektywa ta jest konsekwencją powszechnego stosowania norm prawa karnego, rodzi obowiązek ścigania sprawców wszystkich przestępstw, który jest jednym z aspektów zasady praworządności .

W praktyce zasada legalizmu, stosowana w powiązaniu z niektórymi instytucjami prawa karnego materialnego i procesowego, prowadzi również do wszczynania postępowań dotyczących spraw błahych, o niewielkim ciężarze gatunkowym. Powoduje to rozproszenie wysiłku organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, przyczynia się do przedłużenia postępowania przygotowawczego i sądowego oraz marnotrawienia sił, środków i czasu tych organów. Na skutek tego organy procesowe, mając obowiązek ścigania i karania...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX