Maliszewska-Nienartowicz Justyna, Zakaz dyskryminacji pośredniej w prawie Unii Europejskiej (definicje oraz praktyka stosowania)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2016/12/3-17
Autor:
Rodzaj: artykuł

Zakaz dyskryminacji pośredniej w prawie Unii Europejskiej (definicje oraz praktyka stosowania)

1. Wprowadzenie. Dyskryminacja pośrednia jest stosunkowo nową koncepcją, recypowaną na grunt prawa polskiego, podobnie jak w większości państw członkowskich, za pośrednictwem regulacji unijnych oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Została sformułowana pod wpływem orzecznictwa Sądu Najwyższego USA oraz przepisów prawnych obowiązujących w krajach anglosaskich, głównie w Wielkiej Brytanii i Irlandii . Trybunał Sprawiedliwości rozwinął ją jednak, dodając nowe oryginalne elementy. Stąd też w doktrynie prawa wyrażany jest pogląd, że koncepcja dyskryminacji pośredniej jest jednym z rzadkich przypadków prawnej adaptacji instytucji z systemu common law do systemów prawa kontynentalnego, specyficznej o tyle, że dokonała się ona przez orzecznictwo TS oraz akty prawa wtórnego UE .

Już w wyroku z 12.02.1974 r. TS zwrócił uwagę, że „regulacje dotyczące równości traktowania (...) zakazują nie tylko jawnej dyskryminacji na podstawie przynależności państwowej, ale również wszystkich...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX