Woś Tadeusz, Wywłaszczanie nieruchomości i ich zwrot w orzecznictwie sądów administracyjnych

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2010/5-6/452-473
Autor:
Rodzaj: artykuł

Wywłaszczanie nieruchomości i ich zwrot w orzecznictwie sądów administracyjnych

I.Uwagi wprowadzające

Instytucja wywłaszczenia nieruchomości jest podstawową, klasyczną konstrukcją prawną, za pomocą której państwo pozyskuje prawa do nieruchomości przysługujące innemu podmiotowi, jeśli są one niezbędne do realizacji ważnych celów publicznych. Dokonywana w ten sposób ingerencja w prawa na rzeczach cechuje się różnym stopniem intensywności w poszczególnych państwach i w różnych okresach ich rozwoju.

Można bez żadnej przesady stwierdzić, że wywłaszczanie nieruchomości i ich zwrot należy do tych instytucji polskiego prawa administracyjnego materialnego, którym ich obecny kształt w ogromnym zakresie nadało orzecznictwo sądowe, w tym przede wszystkim Sądu Najwyższego oraz sądów administracyjnych; zrazu Naczelnego Sądu Administracyjnego, a obecnie również wojewódzkich sądów administracyjnych.

W okresie czterdziestu lat funkcjonowania sądownictwa administracyjnego w Polsce po drugiej wojnie światowej ustawodawstwo wywłaszczeniowe podlegało zasadniczym zmianom. Trzykrotnie zmienił się całkowicie...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX