Dłużyk Magdalena, Kabański Witold, Włoski model decentralizacji - katalizator czy przeszkoda w realizacji zasady zrównoważonego rozwoju regionów (na przykładzie regionu Sycylii)

Artykuły
Opublikowano: ST 2007/11/51-59
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Włoski model decentralizacji - katalizator czy przeszkoda w realizacji zasady zrównoważonego rozwoju regionów (na przykładzie regionu Sycylii)

1.Rys historyczny i podstawy konstytucyjne

W przeciwieństwie do modelu ustrojowego antycznej Italii, opartego na zasadzie centralizmu i sprawnej kontroli życia politycznego prowincji, obecne państwo włoskie wyróżnia niestabilna, delikatna architektura instytucji centralnych . Znawca włoskiego życia politycznego i społecznego Dominique Fernandez sformułował trafną obserwację, że w tym kraju każda sekunda jest sekundą poprzedzającą trzęsienie ziemi .

Ze znacznie większą stabilnością i efektywnością funkcjonują we Włoszech władze lokalne, co wynika nie tylko z gwarancji konstytucyjnych, ale także z uwarunkowań historycznych, gospodarczych i geograficznych.

W przeciwieństwie do większości innych narodów europejskich, Włosi bardzo późno skorzystali z możliwości unifikacji, i od upadku Imperium Rzymskiego aż do II połowy XIX wieku funkcjonowali jako konglomerat miast - centrów politycznych i uniwersyteckich. Zdaniem niektórych autorów taka formuła państwowości dawała w okresie po upadku Imperium Rzymskiego największe szanse na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX