Łanik Beata, Wirtualnie, czyli jak? SAM to słowo klucz

Artykuły
Opublikowano: PPlus.2018/1/36-37
Autor:
Rodzaj: artykuł

Wirtualnie, czyli jak? SAM to słowo klucz

Ustawą z 24.08.2007 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 181, poz. 1288) wprowadzono telepracę jako nową formę zatrudnienia. Telepraca stała się tym samym stosunkiem pracy, a telepracownik jest podmiotem praw i obowiązków pracowniczych. Oznacza to, że telepracownik, świadcząc pracę w domu, ma prawo do wszystkich gwarantowanych uprawnień i świadczeń wynikających ze stosunku pracy.

Rozwój komunikacji elektronicznej sprawia, że coraz częściej decydujemy się na zatrudnianie personelu w formie telepracy. Zgodnie z art. 675 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666) – dalej k.p. – dana praca może być uznana za telepracę, jeżeli spełnia trzy przesłanki (patrz ramka: „Cechy charakterystyczne telepracy”).

Wirtualnie, czyli jak? Na odległość. Dziś ogromne możliwości infrastrukturalne i techniczne pozwalają pracować na odległość. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, ale niesie też wiele zagrożeń. Mówimy wirtualnie, ale mamy tu na myśli...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX