Barcz Jan, Uwagi o stanie nauki w Polsce w dziedzinie prawa Unii Europejskiej

Artykuły
Opublikowano: PiP 2013/6/3-14
Autor:
Rodzaj: artykuł

Uwagi o stanie nauki w Polsce w dziedzinie prawa Unii Europejskiej

Poszerzona wersja referatu wygłoszonego na posiedzeniu Komitetu Nauk Prawnych PAN w dniu 7 III 2013, zob. sprawozdanie na s. 118.

1.

Rozważania nad stanem polskiej nauki prawa UE należy rozpocząć od ważnych zastrzeżeń – może bowiem chodzić nie tyle o całościową i dogłębną analizę (która zapewne wymagałaby długotrwałych badań zespołowych), co raczej o subiektywne uwagi, odwołujące się do osobistych doświadczeń badawczych, a przede wszystkim o próbę zidentyfikowania głównych wyzwań stojących przed nauką danej gałęzi prawa . Z tego też względu, oceniając obecny stan nauki prawa UE, autor nie odwołuje się do znaczenia poszczególnych publikacji czy wkładu w rozwój nauki prawa UE poszczególnych środowisk naukowych.

Kolejne zastrzeżenia dotyczyć muszą przedmiotu i podstaw poniższych refleksji – o ile nauka w tradycyjnych gałęziach prawa rozwijała się ewolucyjnie od wielu dziesiątków lat, o tyle nauka prawa UE w Polsce zaczęła się rozwijać w konsekwencji zmian ustrojowych 1989/1990 oraz postępów w...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX