Bielecki Leszek, Ustawa o służbie cywilnej. Kontrowersje natury prawnej dotyczące pracobiorcy jako źródła rozwiązań prawnych (zagadnienia wybrane)

Artykuły
Opublikowano: PPP 2014/7-8/71-84
Autor:
Rodzaj: artykuł

Ustawa o służbie cywilnej. Kontrowersje natury prawnej dotyczące pracobiorcy jako źródła rozwiązań prawnych (zagadnienia wybrane)

1.
Uwagi wstępne

Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy. Każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy . Zasadniczym aktem prawnym w tym zakresie jest Kodeks pracy oraz ustawa o służbie cywilnej . Służba cywilna znajduje swoje miejsce w Konstytucji RP i została powołana w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa przez korpus służby cywilnej, tworzony przez pracowników administracji rządowej. Niemniej jednak nie jest to doskonały akt prawny, wolny od kontrowersyjnych przepisów, w tym najważniejszych, mianowicie dotyczących beneficjentów rozwiązań prawnych, a więc pracobiorców.

2.Korpus służby cywilnej

W służbie cywilnej może być zatrudniona osoba, która jest obywatelem polskim lub nim nie jest, ale spełnia określone ustawowe warunki w tym zakresie, korzysta z pełni praw publicznych, nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX