Strugała Radosław, Umowne ograniczenie prawa do wypowiedzenia bezterminowego zobowiązania o charakterze ciągłym. Uwagi na tle wyroku Sądu Najwyższego z 13 czerw ca 2013 r. (V CSK 391/12)

Artykuły
Opublikowano: PS 2015/4/62-78
Autor:
Rodzaj: artykuł

Umowne ograniczenie prawa do wypowiedzenia bezterminowego zobowiązania o charakterze ciągłym. Uwagi na tle wyroku Sądu Najwyższego z 13 czerw ca 2013 r. (V CSK 391/12)

W wyroku, o którym mowa w tytule, przesądzono, że „Przepis art. 3651k.c. nie wyłącza możliwości określenia w umowie bezterminowej o charakterze ciągłym najwcześniejszego terminu złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy”. Taki pogląd jest wart uwagi chociażby z tego tylko względu, że dotyczy jednej z podstawowych instytucji prawa cywilnego, która nie była dotąd przedmiotem wypowiedzi Sądu Najwyższego. Poza tym jest jeszcze kilka istotnych powodów skłaniających do bardziej szczegółowej analizy stanowiska przyjętego w tym wyroku. Po pierwsze, przytoczona wyżej teza została ujęta w sposób na tyle ogólny, że nie pozwala dostrzec myśli, którą sformułowano w uzasadnieniu. Jako taka wydaje się więc zupełnie niekontrowersyjna. Dopiero analiza uzasadnienia daje pełen obraz rozstrzygnięcia, a to, jak sądzę, może już budzić wątpliwości. Po drugie, zaprezentowane rozstrzygnięcie jest warte zainteresowania także dlatego, że jego walor wydaje się ogólniejszy niż mogłoby na to wskazywać samo...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX