Usui Mitsuaki, System rewizji administracyjnej w zakresie decyzji podatkowych w Japonii

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2020/2/160-176
Autor:
Rodzaj: artykuł

System rewizji administracyjnej w zakresie decyzji podatkowych w Japonii

Streszczenie: Ustawa o rewizji odwołań od decyzji administracyjnych jest podstawową ustawą o rewizji administracyjnej w zakresie decyzji administracyjnych. Procedury rewizji odwołań w obszarze podatków lokalnych, z wyjątkiem wyceny nieruchomości, regulowane są na mocy tej ustawy. Omawianą ustawę uchwalono (a poprzednio obowiązującą ustawę o tej samej nazwie uchylono) w 2014 r., natomiast nowa ustawa weszła w życie w 2016 r. Ustawa rozdziela władzę w zakresie rozstrzygania sporów od władzy w zakresie orzekania w sprawach. Władza w zakresie rozstrzygania jest sprawowana przez szefa danego samorządu. Natomiast władza w zakresie orzekania jest sprawowana przez rewidenta wyznaczonego przez rzeczonego szefa samorządu. Szef samorządu, do którego wniesiono wniosek o dokonanie rewizji, przed wydaniem orzeczenia zasadniczo konsultuje sprawę z Komisją Doradczą ds. Odwołań od Decyzji Administracyjnych. Szef samorządu nie jest związany opinią tej komisji.

Spory dotyczące podatków krajowych (z wyjątkiem cła) są w głównej mierze regulowane na mocy ustawy o ogólnych zasadach regulujących podatki krajowe. Ustawa stanowi, że podatnicy mogą wnioskować o dokonanie rewizji przez Krajowy Trybunał ds. Skarg Dotyczących Kwestii Podatkowych utworzony na mocy ustawy Ministra Finansów. Trybunał jest organizacją przypisaną do Krajowej Agencji Podatkowej. Każda sprawa rozstrzygana jest przez wyznaczonych członków wydających orzeczenia. Ostateczne orzeczenie wydawane jest przez Dyrektora Generalnego Krajowego Trybunału. Chociaż dążono do niezależności od Komisarza Krajowej Agencji Podatkowej, nadal występują problemy w tym zakresie. Informacje administracyjne odgrywają istotną rolę w zakresie opodatkowania i obowiązuje specjalna zasada w sytuacji wydania przez Dyrektora Generalnego Krajowego Trybunału orzeczenia zawierającego wykładnię odmienną od wykładni wskazanej w informacjach administracyjnych.

Podatek od nieruchomości jest podatkiem gminnym. Spory w zakresie wyceny nieruchomości rewidowane są przez specjalną komisję rewizyjną – Komisję ds. Rewizji Wyceny Nieruchomości, ustanowioną w każdym samorządzie gminnym zgodnie z ustawą o podatkach lokalnych. Wątpliwości budzi kwestia, czy członkowie komisji powinni być ekspertami w zakresie wyceny nieruchomości.

Podatnicy, którzy nie są usatysfakcjonowani orzeczeniami rewizji administracyjnej, mogą wnieść pozew do sądu. Rewizja sądowa spraw administracyjnych regulowana jest na mocy ustawy o sporach sądowych w sprawach administracyjnych. Rewizja administracyjna stanowi warunek wstępny rewizji sądowej decyzji podatkowych różniącej się od wielu innych dyspozycji administracyjnych. Zasadniczo podatnicy muszą podważać pierwotne rozporządzenia, ale mogą też podważać orzeczenia wydane przez rewidentów administracyjnych, podnosząc bezprawność procedur rewizji administracyjnej. Płatnik podatku od nieruchomości może argumentować bezprawność wyceny i wnosić do sądu o unieważnienie orzeczenia wydanego przez Komisję ds. Rewizji Wyceny Nieruchomości.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX