Stefanicki Robert, Status uchodźcy w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych (ze szczególnym uwzględnieniem wyroku NSA z 24 lutego 2011 r.)

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2015/4/37-51
Autor:
Rodzaj: artykuł

Status uchodźcy w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych (ze szczególnym uwzględnieniem wyroku NSA z 24 lutego 2011 r.)

Ochrona uchodźców jest oparta na prawie międzynarodowym, zwłaszcza systemie konwencyjnym oraz dopełniającym go prawie unijnym, odnoszącym się do niniejszej materii. Regulacje wewnętrzne państw członkowskich nie mogą uchybiać standardom nimi wyznaczonym. Mogą natomiast określać wyższy poziom tej ochrony z zastrzeżeniem wymogu proporcjonalności. Nie ma wątpliwości w kwestii, że Konwencja genewska stanowi fundament międzynarodowego reżimu prawnego ochrony uchodźców i regulacje zawarte w innych aktach normujących tę materię nie mogą naruszać jej podstawowych założeń i zasad. W korpus zgodności krajowych przepisów z prawem unijnym wchodzi wykładnia orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Istotną rolę odgrywa też orzecznictwo krajowych sądów kasacyjnych. W materii tu omawianej szczególną funkcję pełni kontrola prawidłowości postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego dokonywana przez Naczelny Sąd Administracyjny . W...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX