Zembrzuski Tadeusz, Skuteczny środek odwoławczy przed organami krajowymi a prawo do rozpoznania prawy sądowej w rozsądnym terminie - rozważania na tle wyroku Europejskiego Trybunału Praw człowieka z 24.06.2014 r. w sprawie Grzona przeciwko Polsce (skarga nr 3206/09)

Artykuły
Opublikowano: EPS 2015/3/13-20
Autor:
Rodzaj: artykuł

Skuteczny środek odwoławczy przed organami krajowymi a prawo do rozpoznania prawy sądowej w rozsądnym terminie - rozważania na tle wyroku Europejskiego Trybunału Praw człowieka z 24.06.2014 r. w sprawie Grzona przeciwko Polsce (skarga nr 3206/09)

W orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (dalej jako ETPCz) pojawiają się wypowiedzi, że powództwo o odszkodowanie z art. 417 kodeksu cywilnego jest „skutecznym środkiem odwoławczym” w rozumieniu art. 13 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności w celu ochrony prawa do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie. Powództwo odszkodowawcze nie jest jednak samodzielnym i skutecznym środkiem prawnym, który obok funkcji represyjnej powinien pełnić także funkcję prewencyjną. Umożliwia ono wprawdzie stwierdzenie naruszenia gwarantowanego konwencyjnie prawa do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie, nie stwarza jednak możliwości wdrożenia odpowiedniej procedury naprawczej. Podejmowana próba zrównania charakteru i znaczenia powództwa ze skargą na przewlekłość postępowania wymaga krytycznej refleksji.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX