Gapska Edyta, Skuteczność zapisu na sąd polubowny zawartego w umowie podwykonawczej wobec inwestora ponoszącego odpowiedzialność solidarną na podstawie art. 647(1) § 5 k.c.

Artykuły
Opublikowano: PPH 2017/1/38-43
Autor:
Rodzaj: artykuł

Skuteczność zapisu na sąd polubowny zawartego w umowie podwykonawczej wobec inwestora ponoszącego odpowiedzialność solidarną na podstawie art. 647(1) § 5 k.c.

Solidarna odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych uregulowana została w art. 6471 § 5 kodeksu cywilnego jako środek eliminacji negatywnych zjawisk w gospodarce i ochrony interesów najsłabszych podmiotów uczestniczących w inwestycjach budowlanych, tj. podwykonawców będących niejednokrotnie małymi i średnimi przedsiębiorcami. Zarówno założenia tej regulacji, jak i jej zasadność pozostają dyskusyjne , zaś liczne wątpliwości mnożą się nie tylko przy analizie przesłanek aktualizujących odpowiedzialność inwestora, tj. dotyczących okoliczności i formy wyrażenia przez niego zgody na zawarcie umowy podwykonawczej (art. 6471 § 2 k.c.) , lecz także przy ocenie zakresu związania inwestora zarzutami procesowymi przysługującymi podwykonawcy na podstawie kontraktu zawartego z wykonawcą, w tym zarzutem zapisu na sąd polubowny. Zagadnienie to łączy się z równie złożoną problematyką rozszerzonej mocy wiążącej klauzuli arbitrażowej jako determinującej tryb dochodzenia roszczeń wynikających z realizacji przez podwykonawcę robót budowlanych. Rozstrzygnięcie kwestii skuteczności umowy o arbitraż zawartej w umowie o podwykonawstwo w stosunku do solidarnie odpowiedzialnego inwestora wymaga uwzględnienia całokształtu jego sytuacji prawnej wynikającej z obowiązywania art. 6471 § 5 k.c., a ponadto uprzedniego zaprezentowania w tym kontekście problematyki rozszerzonej skuteczności klauzuli arbitrażowej.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX