Pietrasz Piotr, Sądowa kontrola pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydawanych w indywidualnych sprawach - aspekt doktrynalny i orzeczniczy (ujęcie krytyczne)

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2015/1/37-64
Autor:
Rodzaj: artykuł

Sądowa kontrola pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydawanych w indywidualnych sprawach - aspekt doktrynalny i orzeczniczy (ujęcie krytyczne)

1. Celem artykułu jest wykazanie, że sądowa kontrola pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego wydawanych w indywidualnych sprawach , uwzględniając standardy prawa do sądu, nie jest nieodzowna. W konsekwencji mamy do czynienia z sytuacją, w której zakres sądowej kontroli administracji skarbowej został przez ustawodawcę ukształtowany zbyt szeroko. Oznacza to, że sądowa kontrola interpretacji indywidualnych jest przykładem zjawiska inflacji prawa do sądu.

2. Prawo do sądu w sprawie administracyjnej wynika wyraźnie z art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 i art. 184 Konstytucji . Konstytucyjne określenie przedmiotowego zakresu prawa do sądu odnosi się do każdej sprawy, a nie tylko do określonej kategorii spraw. Może zatem dotyczyć spraw z zakresu wykonywania administracji publicznej. Pojęcie sprawy ma w tym przypadku charakter autonomiczny. Obejmuje bowiem wszelkie sytuacje, bez względu na szczegółowe regulacje proceduralne, w których pojawia się konieczność rozstrzygania o prawach...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX