Rynkun-Werner Robert, Reguły ne peius po nowelizacji Kodeksu postępowania karnego z 19.07.2019 r. Dobra zmiana czy kolejne ograniczenia gwarancji procesowych oskarżonego?

Artykuły
Opublikowano: PS 2021/3/52-62
Autor:
Rodzaj: artykuł

Reguły ne peius po nowelizacji Kodeksu postępowania karnego z 19.07.2019 r. Dobra zmiana czy kolejne ograniczenia gwarancji procesowych oskarżonego?

Słowa kluczowe: reguły ne peius, prawo do obrony, dwuinstancyjność postępowania

1.Wprowadzenie

Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego z 2019 r. przyniosła zasadnicze zmiany w procedurze karnej, które budzą wątpliwości natury konstytucyjnej, a także systemowej. Przedmiotem niniejszego opracowania jest zasadnicza zmiana, jaka dokonała się w funkcjonowaniu tzw. reguł ne peius, o których mowa w art. 454 Kodeksu postępowania karnego . Reguły ne peius (łac. nie gorzej), których rola polega na ograniczeniu możliwości merytorycznego – co do istoty – orzekania przez sąd odwoławczy rozpoznający apelację na niekorzyść oskarżonego, służą właściwemu zabezpieczeniu prawa do obrony oraz idei dwuinstancyjności postępowania . Reguły te w zasadniczy sposób ograniczają możliwość merytorycznego orzekania przez sąd odwoławczy w przypadkach określonych w art. 454k.p.k. Tym samym, gdy sąd odwoławczy uznaje zasadność apelacji wniesionej na niekorzyść oskarżonego, który został uniewinniony w pierwszej instancji lub co do...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX