Kociubiński Jakub, Przestrzeganie prawnomiędzynarodowych standardów ustroju państwa (analiza działalności Komisji Weneckiej)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2016/12/39-51
Autor:
Rodzaj: artykuł

Przestrzeganie prawnomiędzynarodowych standardów ustroju państwa (analiza działalności Komisji Weneckiej)

1. Wprowadzenie. Jednym z elementów toczącej się w 2016 r. debaty o Trybunale Konstytucyjnym była działalność Komisji Weneckiej, której przedmiotem analizy i wypowiedzi stały się akty zmieniające ustrój TK oraz zasady hierarchicznej oceny norm . Zaangażowaniu gremium międzynarodowego w sprawy dotykające kwestii ustrojowych państwa nieuchronnie towarzyszą kontrowersje, gdyż działanie takie może być interpretowane jako ingerencja w sprawy wewnętrzne kraju. W konsekwencji informacje o rzeczywistych uprawnieniach Komisji Weneckiej i potencjalnych konsekwencjach jej opinii ulegają zniekształceniu.

Zasadne wydaje się zatem podjęcie próby uporządkowania chaosu informacyjnego. Przede wszystkim analizie poddano status i prawne umocowanie Komisji Weneckiej do działania w kontekście charakteru prawnego opinii tego organu. Następnie rozważone zostały potencjalne scenariusze reakcji na opinię na forum Rady Europy (RE) i Unii Europejskiej (UE). Artykuł nie może być traktowany jako głos w bieżącej...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX