Orzeł Jacek, Wilk Leszek, Problematyka przepadku pojazdu mechanicznego w razie skazania sprawcy za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k.

Artykuły
Opublikowano: PS 2013/2/21-31
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Problematyka przepadku pojazdu mechanicznego w razie skazania sprawcy za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k.

1.Wprowadzenie

Przestępstwo stypizowane w art. 178a § 1 k.k. kryminalizuje zachowanie się sprawcy, który znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym. Występująca w Polsce plaga przestępstw prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub odurzenia spowodowała konieczność rozważenia możliwości zastosowania przepadku pojazdu mechanicznego w sytuacji skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1 k.k. W przedmiotowej kwestii pojawiły się wątpliwości dotyczące: podstawy prawnej umożliwiającej orzeczenie przepadku pojazdu mechanicznego oraz interpretacji terminu ,,pojazd mechaniczny” jako elementu zawartego w znamionach czynu zabronionego z art. 178a § 1 k.k.

2.Stan prawny

Sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa (art. 44 § 1 k.k.). Sąd może orzec, a w wypadkach wskazanych w ustawie orzeka, przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa (art....

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX