Zachariasiewicz Maciej, Żarnowiec Łukasz, Prawo właściwe dla międzynarodowej umowy sprzedaży towarów oraz dla przedawnienia (uwagi na tle wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2006 r., I ACa 795/05)

Artykuły
Opublikowano: PS 2009/2/51-72
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Prawo właściwe dla międzynarodowej umowy sprzedaży towarów oraz dla przedawnienia (uwagi na tle wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2006 r., I ACa 795/05)

1.Uwagi wstępne

Współcześnie wybór prawa jest podstawową metodą wskazania prawa właściwego dla obligacyjnych stosunków umownych, a jego praktyczne znaczenie ciągle rośnie. Pomimo to wciąż sprawia on problemy polskim sądom. Jak wynika z nielicznych publikowanych orzeczeń poświęconych tej problematyce, podstawowym źródłem pojawiających się trudności jest brak świadomości co do charakteru prawnego wyboru prawa. Prowadzi to do sytuacji, w których sądy upatrują jego istnienia (zazwyczaj ze wskazaniem na prawo polskie) w okolicznościach zupełnie przypadkowych i nieuzasadniających tego rodzaju wniosków. Praktyki takiej zaaprobować nie sposób. Do jej zmiany powinno dodatkowo motywować wejście w życie w stosunku do Polski konwencji rzymskiej z dnia 19 czerwca 1980 r. o prawie właściwym dla zobowiązań umownych (konwencja rzymska) . Opublikowanie konwencji w polskim Dzienniku Ustaw dnia 22 stycznia 2008 r. oznacza wszakże, że jej przepisy stosować powinny również polskie sądy . Należy także wspomnieć, że w...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX