Marciniak-Sikora Anna, Strzelecka Monika, Prawo powierzchni (ujęcie historyczne oraz miejsce instytucji we współczesnym porządku prawnym)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2016/9/67-76
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Prawo powierzchni (ujęcie historyczne oraz miejsce instytucji we współczesnym porządku prawnym)

1. Obowiązywanie Kodeksu Napoleona w Europie i Polsce. W dniu 21.03.1804 r. ogłoszono we Francji kodyfikację cywilną, zwaną Kodeksem Cywilnym Francuzów lub Kodeksem Napoleona (dalej: KN). Został on przygotowany zarówno w oparciu o francuskie prawo przedrewolucyjne, w tym prawo zwyczajowe, prawo rzymskie, ordonanse królewskie, prawo kanoniczne, jak i dorobek prawny Rewolucji .

W wyniku napoleońskich podbojów obowiązywanie kodyfikacji rozciągnięto poza terytorium Francji (np. w Holandii od 1806 r., w Austrii od 1809 r.). Dzięki uwzględnieniu myśli prawnej Oświecenia, precyzji słowa, zachowaniu równowagi między abstrakcyjnością i kauzalnością rozwiązań prawnych oraz walorom jurydycznym kodeks ten został utrzymany w mocy w wielu krajach po upadku Napoleona , a ponadto służył jako wzorzec w pracach nad licznymi kodyfikacjami narodowymi.

Na terenie utworzonego na ziemiach polskich Księstwa Warszawskiego Kodeks Napoleona obowiązywał od 1.05.1808 r. Po upadku Księstwa kodyfikacja napoleońska...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX