Jasiński Wojciech, Prawo do nieobciążania się a interes publiczny w sprawach karnych (w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2015/11/82-93
Autor:
Rodzaj: artykuł

Prawo do nieobciążania się a interes publiczny w sprawach karnych (w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka)

W orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka podkreśla się, że mimo tego, iż prawo do nieobciążania się nie zostało wyrażone wprost w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka , to jednak jest ono niebudzącym wątpliwości standardem międzynarodowym, a także nieodłącznym elementem prawa do rzetelnego procesu karnego uregulowanego z art. 6 EPKC . Takie ujęcie zdawałoby się uprawniać do stwierdzenia, że prawo do niedostarczania dowodów na swoją niekorzyść powinno przysługiwać w każdej sprawie karnej w rozumieniu art. 6 ust. 1 EKPC oraz że ustalanie treści powyższego uprawnienia powinno być dokonywane z uwzględnieniem centralnego miejsca, jakie prawo do nieobciążania się zajmuje w ramach gwarancji procesowych jednostki, która w myśl art. 6 ust. 1EKPC została oskarżona. Wydaje się to tym bardziej zasadne, jeżeli zważyć, że ETPC stoi na stanowisku, iż celem istnienia prawa do nieobciążania się jest m.in. ochrona oskarżonego przed niedopuszczalnym przymusem stosowanym przez władzę oraz...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX