Nowość Krauschar Kamil, Prawnofinansowe instrumenty postępowania jednostek samorządu terytorialnego z dziką zwierzyną przebywającą na terenie zurbanizowanym (poza obszarem jej naturalnego bytowania)

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2024/2/53-72
Autor:
Rodzaj: artykuł

Prawnofinansowe instrumenty postępowania jednostek samorządu terytorialnego z dziką zwierzyną przebywającą na terenie zurbanizowanym (poza obszarem jej naturalnego bytowania)

Streszczenie: Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Migracje dzikiej zwierzyny poza obszar jej naturalnego siedliska mogą stanowić nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka, w tym gospodarki łowieckiej. Obszary zurbanizowane stwarzają możliwość poprawy warunków bytowych dzikiej zwierzyny, co mimowolnie może doprowadzić do jej interakcji z człowiekiem. Poszerzanie granic administracyjnych samorządów, szczególnie terenów miejskich, skutkuje automatycznym włączaniem jej naturalnych terenów bytowych, co przekłada się na obecność zwierzyny w sąsiedztwie ludzi. W tym względzie pojawiają się problemy prawne związane z właściwością odpowiednich organów rządowych i samorządowych i określeniem zadań spoczywających na nich, jak również problemowe zagadnienia dotyczące finansowania tych zadań.

Publikacja opisuje zarówno doktrynalne, jak i normatywne podstawy przeznaczenia przez sektor samorządowy środków finansowych na zadania związane z odławianiem, redukcją, leczeniem, utrzymaniem dzikiej zwierzyny, a w szczególności na podejmowanie działań zapobiegawczych w celu ochrony życia, zdrowia lub gospodarki człowieka. Celem publikacji naukowej jest dokonanie przeglądu możliwości prawnych związanych z finansowaniem wydatków związanych z dziką zwierzyną przebywającą na terenie zurbanizowanym, a także poczynienie wykładni o charakterze ogólnym w przedmiocie zadań spoczywających na organach samorządu terytorialnego.

Rozważania zostaną uzupełnione przybliżeniem dotychczasowych kierunków orzeczniczych sądów administracyjnych. Przedstawienie omawianej problematyki stanowi kompleksowe podejście do wskazania stosownej wykładni prawa w przedmiocie finansowania tego typu zadań przez jednostki samorządu terytorialnego.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX