Arkuszewska Aneta M., Postępowanie w sprawach gospodarczych - nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego

Artykuły
Opublikowano: PPH 2007/1/10-20
Autor:
Rodzaj: artykuł

Postępowanie w sprawach gospodarczych - nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego

Zasadniczym elementem w procesie dochodzenia i zaspokajania na drodze prawnej wierzytelności powstałych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą jest jakość i czas sądowego rozstrzygania sporów w sprawach gospodarczych. Długość i stopień uciążliwości tego procesu w sposób istotny wpływa na warunki rozwoju i funkcjonowanie przedsiębiorczości. Postulaty usprawnienia i skrócenia czasu trwania postępowań sądowych w sprawach gospodarczych od dłuższego czasu zgłaszane były przez różne środowiska skupiające przedsiębiorców. W ślad za tymi postulatami 10.04.2006 r. trafił do Sejmu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta została uchwalona 16.11.2006 r., a 7.12.2006 r. podpisana przez Prezydenta RP. Zacznie obowiązywać od 20.03.2007 r.

Głównym celem tej ustawy jest usprawnienie, przyspieszenie i zwiększenie efektywności postępowania w sprawach gospodarczych. Ustawa przewiduje także usprawnienie funkcjonowania niektórych przepisów o charakterze ogólnym, mających jednak istotne znaczenie dla sprawności postępowania w sprawach gospodarczych, zachowania w nich dyscypliny i ekonomii procesowej.

Poniższy artykuł ma na celu szczegółowe omówienie tej (nie ostatniej chyba) nowelizacji. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy ustawodawca nie powinien podjąć trudu i uchwalić nowy kodeks postępowania cywilnego w celu kompleksowego i spójnego rozwiązania wielu problemów? Obecny ma już bowiem 43 lata i został uchwalony w innych warunkach ustrojowych. Jego cząstkowe zmiany spowodowały brak kompletności niektórych rozwiązań oraz terminologiczną niejednolitość. Obecne regulacje kodeksowe są nadmiernie kazuistyczne, zbyt duża i zbędna jest np. liczba postępowań odrębnych, niecelowe wydaje się również łączenie w jednym akcie przepisów dotyczących procesu i trybu nieprocesowego.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX