Masłowski Jarosław, Zawadzka-Filipczyk Paulina, Poradnik prawny

Artykuły
Opublikowano: PPlus.2014/5/116-117
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Poradnik prawny

Przy zwolnieniach grupowych termin 30 dni rozpoczyna się od daty pierwszego wypowiedzenia umowy z przyczyn niedotyczących pracowników, nie licząc dnia, w którym nastąpiło pierwsze wypowiedzenie

PYTANIE:

Firma liczy 100 pracowników. 2 stycznia wypowiada umowę pięciu pracownikom z przyczyn niedotyczących pracowników, 31 stycznia kolejnym czterem pracownikom, 15 lutego – czterem pracownikom, 10 marca – dziewięciu pracownikom. Co oznacza zapis w art. 1 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zm.) – dalej u.z.g.: „jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej [...] 10 proc. pracowników [...]” – jeśli chodzi o te 30 dni, czy w którymś momencie w powyższym przykładzie zaistniało „zwolnienie grupowe”? Jak liczyć 30 dni?

ODPOWIEDŹ:

Termin 30 dni, o którym mowa w pytaniu, rozpoczyna się od daty pierwszego wypowiedzenia umowy z przyczyn niedotyczących pracowników. Przy obliczaniu go nie uwzględnia się dnia, w którym to wypowiedzenie nastąpiło. Termin kończy się z upływem ostatniego 30 dnia.

UZASADNIENIE:

Jak podkreśla się w literaturze i...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX