Ostojski Przemysław, Piątek Wojciech, Podstawowe założenia nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z 11.10.2013 r.

Artykuły
Opublikowano: PiP 2014/8/70-85
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Podstawowe założenia nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z 11.10.2013 r.

I.Uwagi wprowadzające

W dniu 21.11.2013 r. weszła w życie ustawa o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych (dalej: ustawa o wzajemnej pomocy), która wprowadziła obszerne zmiany w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej: u.p.e.a.). Artykuł 111 ustawy o wzajemnej pomocy obejmuje pięćdziesiąt jeden jednostek redakcyjnych (punktów), które uchylają, modyfikują albo wprowadzają nowe regulacje w zakresie postępowania egzekucyjnego w administracji. Ostatnia tak znacząca modyfikacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji była przeprowadzona w 2001 r.

Projektodawca ustawy o wzajemnej pomocy uzasadnił potrzebę jej wdrożenia koniecznością transpozycji dyrektywy Rady 2010/24/UE w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń (dalej: dyrektywa 2010/24/UE). Przy czym ustawa ta zawiera również przepisy zapewniające realizację wzajemnej pomocy w odniesieniu do należności pieniężnych...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX